Youtube Erişime Açıldı

TK’nın internet sitesinden yapılan açıklamada “Bazı basın ve yayın organlarında; YouTube internet sitesinin açıldığına dair haberlere yer verildiği görülmüştür. Bu haberlerin kamuoyunu yanıltıcı mahiyettedir. YouTube internet sitesinin engelleme işlemleri mahkeme kararlarıyla gerçekleştirilmiştir. Yasal prosedür çerçevesinde tekrar açılması mahkeme kararıyla mümkün olabilecektir.” denildi.

YouTube’a, 5 Mayıs’tan beri erişilemiyordu. Mahkeme kararıyla engellenen site, Türkiye ile birlikte sadece Çin, Pakistan ve Tayland’da yasaktı.

youtube

Dünyanın en büyük erişim sitelerinden biri olan YouTube dün gece açıldı. Atatürk’e, Türklere ve Türkiye’ye hakaret içeren görüntüler yayınladığı gerekçesiyle YouTube’a Mart 2007’den bu yana 5 kez erişim yasağı getirilmişti. Son olarak, Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin 5 Mayıs tarihli kararı doğrultusunda siteye erişim yasağı getirilmişti. YouTube’a daha önce de mahkeme kararıyla erişim engellenmişti.

YouTube’u yasağa rağmen Türkiye’den günde 1.5 milyon kişi ziyaret ediyordu.

24 Saatle 72 Saat Arası Sürecek

Youtube’a tüm Türkiye’nin yeniden erişebilmesi için DNS’lerin tamamının yenilenmesi gerekecek. Bu bölgelere göre değişmekle beraber 24 ile 72 saat arası sürecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment