Windows 8’deki 8 en yeni özellik

Windows Vista’nın fiyasko denebilecek performansından sonra Windows 7’nin fırtına gibi gelmesiyle rahat bir nefes alan Microsoft boş durmuyor. Bir sonraki işletim sisteminin detaylarını iş partnerleriyle paylaşan Microsoft için kötü haber ise bu bilgilerin internete sızmış olması. İşte bu belgelerde yer alan bilgilere göre Microsoft’un bir sonraki işletim sistemi Windows 8’de yer alacak 8 yeni özellik:

1. Yüz tanıma özelliği
2012 yılına gelindiğinde sensör özelliği taşıyan birçok donanım bilgisayarlardaki yerini alacak. Windows 8 de buna ayak uyduracak ve kullanıcısını yüz tanımlama tekniği ile tanıyacak. Böylelikle şifre derdi de tarih olacak.

2. Ayar aktarma
Kullanıcının bir bilgisayarda tercih ettiği ayarlar aynen diğer bilgisayara da aktarabilecek. Örneğin bir kullanıcı masaüstü PC’sinde kullandığı ayarları zahmetsizce dizüstü bilgisayarına da kısa süre içinde aktarabilecek. Kullanıcı bir bilgisayarda başladığı oyunu, öteki bilgisayarda devam ettirebilecek. Ayrıca kullanıcının lisansı da kendisiyle birlikte aynen bu şekilde gezebilecek.

Windows 8

3. Dokunmatik ekran desteği
Giderek yaygınlaşan ve rağbet göre dokunmatik ekranlar Windows 8 tarafından da desteklenecek. Microsoft’un iddiasına göre dokunmaya duyarlı işlemlerde Apple’dan daha iyi bir sistem geliştirilecek. Ekran klavyesi gelecek ve metin tahmini daha isabetli şekilde yapılacak.

4. Wireless HD
Başta TV’ler olmak üzere diğer ev elektroniği cihazları ile entegre olmak da Windows 8’in amaçlarından birisi. Windows 8 yüklü bilgisayarda yer alan filmler dev ekran plazmada kablolara gerek kalmaksızın izlenebilecek.

5. Windows Uygulama Mağazası
Apple’ın App Store uygulamasına benzer bir uygulama mağazası açılacak. Windows’un web aleminde daha etkin bir şekilde yer almasını da sağlayacak olan mağaza uygulama geliştiricileri de Windows platformuna çekmeyi hedefliyor.

6. Virüsler gitsin, veriler kalsın
Virüsler çoğu zaman veri kayıplarına yol açacak şekilde kullanıcıların bilgisayarlarına zarar veriyor. Microsoft, yeni işletim sisteminde kullanıcının verilerini ve uygulamalarını kaybetmeden sistemin yeniden yüklenmesini sağlayacak yeni bir Sistem Geri Yükleme özelliği üzerinde de çalışıyor.

7. Tuşuna basılınca açılan bilgisayar
Microsoft’un yaptığı araştırmalara göre kullanıcıların en çok önem verdiği konulardan birisi bilgisayarın hızlı açılması. Yükleme süresini Windows Vista’dan Windows 7’ye geçişte 27 saniyeye kadar indirmeyi başaran Microsoft, bir sonraki işletim sisteminde bu süreyi daha da kısaltmanın hesaplarını yapıyor.

8. “Emret sahip!”
İşletim sisteminin kullanımını ve özelliklerinin anlaşılmasını daha kolay bir hale getirecek yeni bir arabirim tasarımı düşünülüyor. Hangi uygulamaların gerekli hangilerinin gereksiz olduğu konusunda kullanıcıya daha sağlıklı bir karar verme imkanı sunacak olan Windows 8, her kullanıcının sistem performansını yükseltmek için ayarlar yapabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment