Steve Jobs’un üç aylık ömrü kaldı

Yakalandığı pankreas kanseri nedeniyle geçen hafta CEO’luk görevinden istifa eden Apple’ın efsane patronu Steve Jobs’un (56) doktorlarından kötü haber! 50 yıldır görmediği öz babası, acı haber sonrası kahve teklif etti. Doktorlar Jobs’un en fazla 3 ay ömrü kaldığını açıkladı. Doktorlara göre Jobs en iyi ihtimalle 6 ay yaşayabilir. Tüm bu gelişmelerin ardından “dijital devrim lideri” Jobs’un biyolojik babası elli yıldır hiç görmediği oğluyla bir kahve içmek istediğini açıkladı.

Read More

17 kasım gecesi göktaşı yağacak

Ege Üniversitesi (EÜ) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynel Tunca, yarın gece yoğun bir göktaşı yağmurunun izlenebileceğini bildirdi. Tunca, yaptığı yazılı açıklamada, yarın gece izlenecek olan Leonid adı verilen göktaşı yağmurunun Leo-Aslan takım yıldızı bölgesinden her yöne dağılıyormuş gibi görüleceğini belirtti. Tunca, şu bilgileri verdi:

Read More

İnternette güvenle dolaşmak mümkün mü?

Grip virüsüne yakalanmaktan kendimizi ne kadar koruyabiliriz? Bu ne kadar mümkünse, internette de yüzde 100 güvenli gezinmek o kadar mümkün. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü, Murat Göçe, bilgisayarın fişini çekip, dolaba kitlemeden, internette güvenli gezinmenin mümkün olduğunu belirterek, bunun sırrını 10 temel maddede sıraladı. Yaşantımıza birçok kolaylık ve yenilik getiren internet, beraberinde birçok tehlikeyi de getiriyor. Kullanıcının artık bunun bilincinde olup, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı önlemini alması gerekiyor.

Read More

Altını altın yapan bir bakteri

Tarih boyunca akla hayale gelmedik yöntemlerle metalleri altına çevirmeye çalışarak bilimin temellerini atan simyacılar,bir metali altına bir bakterinin çevirmiş olabileceğini bilseler ne düşünürlerdi? İşte size şaka gibi bir haber: Bilimadamları altın içerikli eriyiklerin bir bakteri sayesinde metalik altın parçacıklarına dönüştüğünü keşfettiklerini açıkladı.

Read More

Ölümsüz adam iddiası – Ray Kurzweil

Gelecekbilimci, mucit, yazar, girişimci Ray Kurzweil… Dünyaca ünlü Forbes dergisi onu en büyük düşünce makinesi olarak tanımlıyor. Bir diğer deyişle çağın Einstein’ı… İddiasını göze alırsak ona “ölümsüz adam” demek de doğru olacak. Ray Kurzweil, New York’ta düzenlenen “The Singularity Summit” toplantılarında konuştu. “Ölümsüzlük Zirvesi” de denebilecek bu toplantılar sırasında Kurzweil, kendinden çok emin bir şekilde “120-150 yıl yaşacağını” iddia etti.

Read More

65 milyon yıllık yumurtalar bulundu

Hindistan’ın güneyinde 65 milyon yıllık dinozor yumurtaları bulundu. Bölgede çok fazla dinazor yumurtasına rastlanması dinozorların yuva kurmak amacıyla hep aynı bölgeye döndüklerini göstergesi olarak yorumlanıyor. Hindistan’da çıkan “The Hindu” adlı gazetede yayımlanan haberde, yumurtaların Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletindeki bir köyde araştırma yapan jeologlar tarafından bulunduğu belirtildi.

Read More

İlk transparan telefon ortaya çıktı

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre Sony Ericsson, dünyanın ilk transparan ekranlı telefonunu tanıttı. Sony Ericsson’nun yaptığı açıklamaya göre, Xperia serisi yalnızca iş kullanıcılarına yönelik bir ileri teknoloji ürünü değil. Bu ürünler bir moda adımı olacak. Pureness modeli kompleks uygulamalardan çok arama özellikleri ve basit dizaynı ile dikkat çekiyor.

Read More

Geleceğin güvenlikçileri: Arılar ve fareler

Bilim adamları, hassas koku alma özelliğine sahip arılar ve farelerin gelecekte havalimanı gibi önemli noktalarda patlayıcı aramada kullanabilmeyi hesaplıyor. Uluslararası Havacılık Güvenliği Dergisi’nde; arıların yanı sıra farelerin de köpeklerden daha hassas koku alma özelliğine sahip olduğuna dikkat çekildi. Dünyadaki önemli tesislerde güvenlik tedbirlerin hali hazırda x-ray cihazları, metal detektörler, güvenlik kameraları ve eğitimli köpekler tarafından sağlanıyor.

Read More