Pardus

Pardus… Özgürlük İçin…

Pardus kurulum CDsi
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2007-RC/
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/calisan/2007-RC/

Pardus 2007 gün sayıyor!

Aylar, haftalar ve günler süren çalışmalar nihayet sonra erdi… Pardus 2007, 18 Aralık 2006 günü saat 11:00’da kullanıcıları ile buluşuyor. Yalnızca bir kaç gün daha sabredin!

Pardus’un iddiası: Ey Kamu… Microsoft kullanma beni kullan, 350 milyon dolar TASARRUF ET

İsmini Anadolu parsından alan Pardus’u geliştiren ekip, Microsoft Windows yerine kendileri tercih edilirse kamunun en az 350 milyon dolar tasarruf edeceğini savunuyor

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un ikinci sürümü 18 aralıkta yayınlanıyor. Pardus’u geliştiren ekip 30 Ocak 2007’de çıkacak olan Microsoft’un yeni ürünü Vista’dan hem daha iyi, hem daha kullanışlı, hem de dağıtımı tamamen ücretsiz bir işletim sistemi oluşturduklarını söylüyor.

pardus

2005 yılında yayınlanan Başbakanlık Eylem Planı’nda açık kaynak kodlu özgür yazılımların kullanımının destekleneceği açıklanmıştı. Ayrıca Avrupa Birliği altıncı ve yedinci çerçeve programlarında üye ülkelerin kamu kurumlarına bilgi alışverişinde ve üretiminde açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmasını önerdi. TÜBİTAK da bu doğrultuda geniş kullanımlı bir ulusal işletim sistemi oluşturmak için yola çıktı ve öncelikle kamu kesiminde kullanılması hedeflenen Pardus için çalışmaları başlattı. Aralık 2005’te de Pardus’un ilk sürümünü ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.

BaŞbakanlIk Devlet Planlama Teşkilatı’nın verilerine göre Türkiye’de kamu kuruluşlarında yaklaşık bir milyon bilgisayar kullanılıyor. Bu bir milyon bilgisayarın tamamında Pardus kullanılması durumunda yazılıma lisans bedeli ödenmeyeceği ve daha yeni bilgisayar parçalarına ihtiyaç duyulmayacağı için en az 350 milyon dolar civarında bir tasarruf yapılabileceği öngörülüyor. Fakat şu an kamu kurumları arasında sadece Milli Savunma Bakanlığı’nın Askeralma Dairesi Başkanlığı (ASAL), Pardus kullanıyor. ASAL’ın içlerinde sunucuların da bulunduğu tüm Türkiye’ye dağılmış olan yaklaşık beş bin bilgisayarında Pardus kullanıyor.

‘BiZ DAHA AVANTAJLIYIZ, ÇÜNKÜ…’

Microsoft yazılımlarına lisans ücreti ödemek gerekiyor. Ayrıca her yeni Windows son kullanıcıyı daha yeni bilgisayar bileşenleri satın almak zorunda bırakıyor.

Windows çok kullanıldığı için hacker’ların da hedefi halinde. Virüsler ve hack saldırılardan öncelikle Windows kullanıcıları etkileniyor.

Windows’un güvenlik sicili de tartışılıyor. Birçok ülke askeri sırları için Windows kullanmak istemiyor. Gerekçe ise (bunun mümkün olmadığı söylense de) Microsoft’un Windows işletim sistemindeki bilgilere ulaşabilme ihtimali.

Pardus’u denemesi bedava!

Pardus’un en önemli özelliği dağıtımının tamamen ücretsiz olması. Yani Pardus’u denemek isteyenler hiçbir lisans ücreti ödemeden yazılımı TÜBİTAK UEKAE’nin www.pardus.org.tr internet adresinden indirip kullanabiliyorlar. Eski bilgisayarlarda bile gayet hızlı bir şekilde çalışan Pardus böylece bilgisayar başında bekleme süresini de azaltıyor.

Kaynak: Nethaber

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment