Japonlar sınırsız enerji için Ay yüzeyine güneş paneli kuracak

Kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de Japonlar son derece iddialı bir projenin peşinde. Ayı güneş panelleri ile kaplayacak olan Japonlar bu şekilde tüm dünyaya enerji sağlamayı planlıyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre güneş panellerini Ay’ın yüzeyine robotlarla yerleştirmeyi planlayan Japonlar bu şekilde dünyaya 13 000 teravat enerji sağlamayı düşünüyor. Güneş enerjisi dünyaya yansıtalarak lazer ve mikrodalgaya dönüştürülerek enerji elde edilecek.

Japon Shimzu şirketinin ar-ge laboratuvarında geliştirilen proje kapsamında Ay’ın aydınlık yüzüne 11 bin kilometre uzunluğunda ve 4 bin kilometre genişliğinde bir güneş paneli bandı yerleştirilmesi planlanıyor. “The Luna Ring” adı verilen projenin başlangıç tarihi için henüz bir açıklama yapılmasa da gerçekleşmesi halinde dünyaya sonsuz enerji kaynağı yaratması ümit ediliyor.

Ayda güneş panelleri

Sabah

Güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulundurur. 8-24 panellik bir sistem, ihtiyaç olan yerlerde rüzgar enerjisinin de desteği ile normal bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulmaktadır. Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirler. Sadece belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Paneller, mevsimlere bağlı olarak farklı açılarla güneşe doğru yönlendirilerek her mevsimde azami verim alınması mümkün olmaktadır.

Türkiye için genelde geçerli olan 60º kış eğimi sayesinde ve panel camlarının özelliği nedeni ile buzlanma veya kar birikmesi engellenmektedir. Güneş panellerinin çıkışına takılan özel güneş regülatörleri ile 12 ay boyunca en optimal koşullarda akü şarjı yapılmaktadır. Akülerde depolanan enerji yüksek verimli tam sinüs DC-AC (doğru akım – alternatif akım) çeviriciler ile 220 V AC akıma çevirilebilmektedir.
internet

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment