İnternetten alırken bunu sakın yapmayın!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’nin 2011’de 23 milyar lira olan e-ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında 25 milyar lirayı geçtiğini belirledi.

2023’te ticaretin yüzde 90’ının sanal ortamda yapılacağı tahmin ediliyor. Verileri dikkate alan BTK, internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmak amacıyla bir el kitabı hazırladı. Kitapta dikkat edilmesi gereken unsurlar 11 madde ile anlatılıyor. Kurallar listesinin başında alışveriş yapılacak site hakkında mutlaka bir ön araştırma yapılması yer alıyor. İkinci kural ise ücretin sanal kredi kartı ile ödenmesi. Diğer uyarılardan bazıları şöyle: “Sitenin ödeme bölümüne geldiğinizde adres çubuğunda “https://” yazmalıdır. Ortak bilgisayarlardan kesinlikle alışveriş yapmayın. Küçük harflerle yazılmış bölümleri mutlaka okuyun.”
Samanyolu haber

İnternetten alışverişe dikkat
Sanal dünyada alışveriş yapmak isteyenlerin bazı önemli kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Aksi halde dolandırılma, ayıplı mal satın alma ve hiçbir hak iddia edememe durumuyla karşı karşıya kalınıyor…

Devir teknoloji devri! Gelişen teknolojiyle birlikte internetin yaygınlığı artarken, internetten alışveriş de gözde oldu. Ancak sanal alışverişte bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. İşte güvenli bir alışveriş için dikkat etmeniz gerekenler: n Alışveriş yapacağınız sanal mağaza telefonunu, adresini, elektronik posta adresini ve adını tam olarak açık ve net bir şekilde veriyor mu? Eğer o mağaza güvenilirse bu bilgileri çok açık ve net bir şekilde vermesi lazım. Aksi takdirde bir problem halinde kiminle irtibat kuracağınız çok önemlidir.

İSPAT GEREKEBİLİR
Satın almak istediğiniz ürün hakkında mağaza tarafından detaylı bir açıklama sunulmuş mu? Aksi taktirde, size gelen ürün eğer istediğiniz ürün değilse, bunun için bir ispata ihtiyacınız vardır ve o açıklamanın bir kopyasını siz de kendinize alırsanız, ispat etmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Mağaza tarafından satın alacağınız ürünün fiyatı ve ek ücretler, vergiler vb. şeyler ne kadar miktar tutmuş? Net olarak bildirilmiş mi?

Ürünü satın aldıktan sonra size kaç günde ulaşacağı belirtilmiş mi? (En geç süreyi vermeleri lazım)

MAĞDUR OLMAYIN
Artık ürününüzü seçtiniz ve kredi kartı şifrenizi ve bilgilerinizi vereceksiniz. Kredi kartı şifresini vereceğiniz sayfanın adres çubuğunda HTTPS:// olması gerekir.

Eğer yabancı bir firmadan alışveriş yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir şey vardır ki, herhangi bir mağduriyet halinde, sizin ülkenizin kanunları geçerli olmayacaktır. Ayrıca oradaki mağazanın müşteri hizmetlerini aradığınızda yabancı bir görevliyle saatlerce konuşabilme ihtimalini de göz önüne almak gerekir. Kesinlikle tanınmış şirketlerden alışveriş yapılmalı.

Alışveriş yaptığınız mağazada gizlilik sözleşmesi diye bir bölüm olmalı. Aksi takdirde, sizin tarafınızdan verilen bilgiler başka amaçlar için de kullanılabilir. Elektronik postanıza reklam amaçlı postalar gelebilir.
haber7

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment