Facebook sürekli onay isteyecek

Şirket kullanıcılarının kişisel mahremiyetini etkileyebilecek her tür değişiklik karşısında herbirinin onayını almak zorunda kalabilir.

Facebook bundan sonra yapacağı değişiklikten sonra her bir 800 milyon kullanıcısının onayını almak zorunda kalabilir.

ABD federal ticaret komisyonu’nun sıkı markajı
Facebook’un bundan iki yıl önce yaptığı bir değişiklikle kullanıcıların kişisel bilgilerinin herkes tarafından görünür hale gelmesi ile ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun(FTK) sıkı markajı ve baskısı altındaydı.

800 milyon’dan icazet almak zorunda kalabilir
Daily Mail’e göre, Facebook FTK ile internet devinin kullanıcılarının profilini daha geniş bir izleyici kitlesine açacak herhangi bir değişiklik yapmadan önce 800 milyon kullanıcısının onayını almayı gerektirecek bir anlaşmaya varmaya yaklaştı.

Şu an uygulanan ‘opt out’ sistemi yetersiz kalıyor
Şu an ise Facebook sahip olduğu sosyal ağı güçlendireceğine inandığı hususlarda değişiklik yapabiliyor ve ancak değişikliğin ardından sonra hoşlanılmayan birşeyi devre dışı bırakacak yeniden ayarlama işlemini kullanıcının kendisine bırakıyor, bu işleme ‘opt out‘ deniyor.

facebook

Bir özellik ya da hizmet takdim eden şirketler genellikle opt out sistemini tercih ediyorlar çünkü çok az insan yapılan yeni bir değişikliğin dışına çıkacak adımlar atıyor bu sistemde.

Fakat eğer Federal Ticaret Komisyonu ile bir anlaşmaya varılırsa, Facebook kişisel mahremiyet ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadan önce her bir kullanıcısından açık onay almak zorunda kalacak, The Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre.
Haber7- iha

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment