En Tehlikeli 5 Bilgisayar Virüsü

Sanal dünyayı birbirine katan ve bu dünyaya milyar dolarlık zarar bırakan bu bilgisayar yazılımları yani virüsler her bilgisayar kullanıcısını birkez de olsa hüsrana boğmuştur.Verdiğiniz emekler biranda yok olmuştur,belkide size göre büyük bir zarara uğramışsınızdır.O zaman sıkı durun birazdan aktaracağımız bu virüsler sanal dünyaya yaklaşık 85 milyar dolarlık zarar açtı.bu virüsler neler mi?İşte en tehlikeli ve en çok zarar açan 5 bilgisayar virüsü..

1-MyDoom

Mydoom virüsü

MyDoom virüsü 2004 yılında sanal dünyaya çıktı.Tarihe bilinen en zararlı yazılım olarak geçti.Çünkü sanal dünyaya tam 38 milyar dolarlık zarar verdi.İlginç bir şekilde bulaştığı bilgisayardan özür dileyen bu virüsün zararı ise e-posta trafiğini altüst etmesiydi.Kimin tarafından yazıldığı ise hala bilinmiyor.

2-Sobig.f

Sobig.f virüsü

Sanal dünyada 500 milyondan fazla kişiye bulaşan bu virüs 2003 yılında piyasaya çıktı.Bilgisayarı aşırı derece yavaşlatan bu virüs e-posta trafiğini altüst ederek 35 milyar dolar zarara yol açtı.Yayılmaya başladığı ilk bir saat içerisnde tam 1 milyon bilgisayara sızabilmişti.

3-Conficker

Conficker

Haritadan anladığımız üzere bu virüs nerdeyse tüm dünyayı sarmış durumda.2008 yılında türetilen bu virüs yaklaşık 200 milyon kişi üzerinde etkili oldu ve hala etkisi devam etmekte.Bu virüsün amacı ise bilgisayarı açık kapı haline getirmek.

4-Code Red

Code Red virüsü

Bu virüs bir gün içerisinde tam 360 bin bilgisayara yayıldı.Sunucuları hedef alan bu virüs 2001 yılında ortaya çıktı ve Beyaz Saraya saldırmak içinde kullanıldı.Arka kap oluşturan bu virüs 3 ay etkili kaldı ve günlük 200 milyon dolarlık zarar verdi.

5-I Love You

I Love You virüsü

E-posta sayesinde yayılan bu virüs maddi zarar vermesinin yanında birde manevi zarar veriyordu.Kendisini aşk mektubu olarak tanıtıp bilgisayarı ele geçiriyordu.Daha sonra listedeki herkese kendini yollayan virüs sistem dosyalarını siliyordu.Bu yüzden tam 8.7 milyar dolarlık zarar açtı.

Kaynak:Teknotime.net

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment