Apple artık 1 numara!

16 yıl önce neredeyse iflasın eşiğine gelen şirket, dün piyasa değerini 623.5 milyar dolara çıkardı. Böylece, Microsoft’un 1999 yılında elde ettiği rekor tarihe gömüldü. Apple hisseleri, dün yüzde 2.6 daha yükselerek 665.15 dolara ulaştı. Apple böylece, Microsoft’un 27 Aralık 1999’da eriştiği 616.3 milyar dolarlık piyasa değerini geride bırakarak ABD’nin gelmiş geçmiş en değerli şirketi unvanını elde etti.

Read More

İlk gerçek yapay el

İtalyan ve Alman bilim insanları, normal bir insan eli boyutunda ve parmakları bağımsız olarak hareket edebilen ilk robot elini geliştirdiler.Vatan gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanlarının Dexmart Hand ismini verdikleri robot el, bir insan eline en yakın teknolojik adım. Nesneleri tutup, ağırlık kaldırabilen Dexmart için araştırmayı yürüten Profesör Claudio Melchiorri, ”Robot el için insan elini baz aldık. Dexmart, ev işlerine yardım edebilcek kapasitede” açıklamasını yaptı. Ntvmsnbc

Read More

Bu da “cep jam”

‘Cep Jam’ öğrencilerin derse ilgisini arttırıyor Seslendirme ve Işıklandırma Dersi’nde Elektronik Öğretmeni Ahmet Urkan tarafından yılsonu bitirme projesi verilen 4 kız öğrenci, adını ‘Cep Jam’ dedikleri sinyal kesici cep jammer yaptı. 2 ay proje üzerinde hazırlık yapan ve üç ayda projeyi hayata geçiren 12’nci sınıf öğrencileri Elif Karakaş(18), Elif Coşkun(18), Duygu Yalçın(18) ve Buket Karadağ(18) yaklaşık 5 ay çalıştıkları projeyi uygulamaya koydu.

Read More

Led aydınlatma özellikleri

Led Nedir ? Led kelimesi Light Emitting Diode’unkısatması olarak kullanılmaktadır. Dilimize Işık Yayan Diot olarak çevrilebilir.Yapay işık kaynaklarından en son bulunanıdır. Ampül veya fluoresanların yaydığıışıktan bambaşka bir yöntemle ışık oluşturması ve bazı avantajlı yanları ledleribilimin popüler konularından biri yapmıştır. P ve N tipi yarı iletken katmanlar(Led çipi), yansıtıcı yüzey ve iletken alanlarbir ledin yapısını oluşturur. Diğer yapay ışık kaynaklarında olduğı gibi ledlerde de ışık, elektrik enerjisikullanılarak oluşturulur. Diyotun içerisindeki elektron ve elektron yitirip “+” yük kazanan bölge(deşik) birleşerek bir ışıma meydana gelmektedir. Bu ışımanınenerjisi deşik ve elektronlar arasındaki enerji farkı…

Read More

Led Lamba

Led Lamba, Led Lambasının icadı, Led Lambaları nerelerde kullanılır? Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil,mavi,beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Read More

20 yıl ömürlü ampuller satışta

20 yıl boyunca yanabilen LED ampul dün Dünya Günü’nde Amerika’da satışa sunuldu. LED’ler daha uzun bir ömre sahip olsa da klasik ampule göre ilk etapta daha pahalı. Philips’in ürettiği yeni nesil bu ampulde, ampulun ışık vermesini sağlayan filamanların yerini LED’ler alıyor. LED’ler daha uzun bir ömre sahip olsa da klasik ampule göre ilk etapta daha pahalı olacak. İlk örnekler dün 60 dolardan satılmaya başladı.

Read More

Watkins 112 yıl önce geleceği gördü!

ABD’de 1900 yılında John Elfreth Watkins isimli bir inşaat mühendesi, 2000 yılında dünyanın nasıl olacağına dair dijital foğraf ve internet gibi öngörüleri bir bir gerçekleşiyor. ABD’de 1900 yılında John Elfreth Watkins isimli tanınmamış bir inşaat mühendisinin, 2000 yılında dünyanın nasıl olacağına dair öngörülerinin çoğunun doğru çıkması herkesi şaşkınlığa sürüklüyor.

Read More