Bu da “cep jam”

‘Cep Jam’ öğrencilerin derse ilgisini arttırıyor Seslendirme ve Işıklandırma Dersi’nde Elektronik Öğretmeni Ahmet Urkan tarafından yılsonu bitirme projesi verilen 4 kız öğrenci, adını ‘Cep Jam’ dedikleri sinyal kesici cep jammer yaptı. 2 ay proje üzerinde hazırlık yapan ve üç ayda projeyi hayata geçiren 12’nci sınıf öğrencileri Elif Karakaş(18), Elif Coşkun(18), Duygu Yalçın(18) ve Buket Karadağ(18) yaklaşık 5 ay çalıştıkları projeyi uygulamaya koydu.

Read More

Led aydınlatma özellikleri

Led Nedir ? Led kelimesi Light Emitting Diode’unkısatması olarak kullanılmaktadır. Dilimize Işık Yayan Diot olarak çevrilebilir.Yapay işık kaynaklarından en son bulunanıdır. Ampül veya fluoresanların yaydığıışıktan bambaşka bir yöntemle ışık oluşturması ve bazı avantajlı yanları ledleribilimin popüler konularından biri yapmıştır. P ve N tipi yarı iletken katmanlar(Led çipi), yansıtıcı yüzey ve iletken alanlarbir ledin yapısını oluşturur. Diğer yapay ışık kaynaklarında olduğı gibi ledlerde de ışık, elektrik enerjisikullanılarak oluşturulur. Diyotun içerisindeki elektron ve elektron yitirip “+” yük kazanan bölge(deşik) birleşerek bir ışıma meydana gelmektedir. Bu ışımanınenerjisi deşik ve elektronlar arasındaki enerji farkı…

Read More

Led Lamba

Led Lamba, Led Lambasının icadı, Led Lambaları nerelerde kullanılır? Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil,mavi,beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Read More