Bu DVD’ye 1000 Blu-Ray sığıyor!

Blu-Ray en güzel günlerini görmeden ölecek mi? İşte Japonların Blu-Ray’i bine katlayan yeni DVD’leri…

Veri depolama konusunda meydana gelen gelişmeler sadece bilgisayar kullanıcılarını veya donanım üreticilerini değil, müzik ve film endüstrisi gibi sektörleri de çok yakından ilgilendiriyor. 4.7 GB veri kapasitesine sahip DVD’ler ile 8.5 GB’a kadar veri depolayabilen çift katmanlı DVD’ler şu an için en yaygın seçenekler ama diğer yandan Blu-Ray de yükselişte. Fakat büyük yatırımlar yapılan Blu-Ray halen arzu edilen yaygınlığa ulaşamadı ve Japonya’dan gelen haberler Blu-Ray’in en güzel günleri göremeden aramızdan ayrılabileceğinin sinyallerini veriyor.

DVDJaponya’daki Tokyo Üniversitesi’nde görevli kimya profesörü Shin-ichy Ohkoshi, ağırlıklı olarak güneş pilleri ve nano teknolojik boyalarda kullanılan titanyum dioksitin bir türünü kullanarak geliştirdiği DVD’leri ile veri depolamada bir çığır açmaya hazırlanıyor. Ohkoshi, geliştirdiği DVD’ler, standart bir Blu-Ray’in tam 1000 katı daha fazla veri kaydedilmesine imkan tanıdığını iddia ediyor.

Henüz bu konuda Ohkoshi’nin açıklamaları dışında resmi bir bilgi yok. Dolayısıyla bu heyecan verici DVD’lerin yakın zamanda ticari kullanımına başlanması pek de olası görünmüyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment