Amerika Fiyatına Mac’leri Kaçırma!

23 Nisan’a özel fiyatlandırılan MacBook Pro ve MacBook Air modellerindeki kampanya bitmeden harekete geçin çünkü 30 Nisan son gün… Türkiye’de Avrupa fiyatları baz alınarak fiyatlandırılan Apple ürünleri bu kampanya ile Amerika fiyatlarına inmiş durumda. Kampanyada MacBook Air 11 inch giriş modeli KDV dahil 2147 TL; MacBook Pro giriş modeli ise 2590 TL; üstelik 12 ay World Card taksit imkanıyla… Artık ürünleri yurtdışından getirme dönemi kapandı… Apple severler haydi yetkili mağazalara… Bir bumads advertorial içeriğidir.

Read More

Bu program ile klavyeler çöpe atılacak

Üniversite ve sanayici işbirliği ile, tamamen yerli mühendislerin hazırlardığı program ile klavyeler çöpe atılacak gibi görünüyor… Türkiye’de ve dünya çapında ilkleriyle, üniversite ve sanayi işbirliğinin başarılı örneklerinden ve tamamen yerli mühendislerden oluşan Sestek, GVZ FreeTalk ile kalemi rafa kaldırıp, klavyeleri çöpe attırmaya hazırlanıyor.. İnovatif ve farklı çözümleriyle geleceğin teknolojisi üzerine çalışan şirket “sesi yazıya, yazılı metni sese çeviren ve bilgisayarı sesle kumanda etmeye yarayan yazılımı” ile alışkanlıkları değiştireceği iddiasında.

Read More

Pac-Man aslında kızlar için üretilmiş

Kocaman ağzıyla karşısına çıkan altınları yiyen sarı kahramanın maceraları yaklaşık 30 yıldır oyuncular tarafından zevkle kontrol ediliyor. Peki bu oyunun arkasındaki gizemleri biliyor muydunuz? Dünyanın en ünlü oyunu hangisidir? Her oyun severin bu konuda verebileceği farklı cevaplar var. Çoğu kişi için Call of Duty serisi bu tarz unvanlara sahip. Ancak öyle bir yapım var ki 30 yıldır tüm oyun platformlarına uyarlandı.

Read More

Tarihin ilk PC virüsü ile tanışın

25 yıl önce dünyanın ilk PC virüsünün yazıldığını biliyor muydunuz? İşte o virüs ve yaptıkları… Yirmi beş yıl önce bu zamanlarda Pakistan’lı Alvi kardeşler, bir DOS tabanlı PC’ye bulaşan ilk virüsü ortaya çıkarmışlardı. Virüs kodunun içine gerçek adlarını ve iş adreslerini yerleştiren kardeşlerin asıl amacı ise söylediklerine göre tıbbi yazılımlarını korsancılıktan korumaktı.

Read More

Oyuncular için geliştirilen bir monitör

Dünyanın en büyük TFT LCD panel üreticilerinden biri olan BenQ’nun monitör pazarı için geliştirdiği ürünleri ve gelecekteki teknolojilerini firmanın Türkiye yöneticilerinden dinleyin. BenQ 2010 yılının son aylarında inanılmaz bir atağın içine girdi. LCD üretimini bırakıp tüm ürün portföyünü LED monitörlerine çeviren BenQ, piyasaya çıkardığı yeni ürünlerle oldukça fazla ilgi görüyor (BenQ XL2410T Video İnceleme).

Read More

Tianhe-1A Saniyede İki Buçuk Trilyon Hesap

İnsan düşündüğünde bu nasıl bir şeydir demeden edemiyor, saniyede iki buçuk trilyondan fazla hesap demek acaba bu nasıl bir işlemci alt yapısı ve nasıl bir teknoloji diye haklı olarak soruyor ve bunu oluşturanların karşısında Amerika bile istemese de şapka çıkarıyor. Evet sözünü ettiğimiz 1 saniye’de 2.500.000.000.000 (doğru yazdım değil mi?) işlem yapan süper bilgisayarın sahibi Çin, böylelikle dünyanın en güçlü yapay zekası olarak tüm dünyada tescillendi.

Read More

Bilgisayardaki görüntüyü anında kaybeden yazılım

Alman bilim adamları, kameraya aldıkları herhangi bir nesneyi bilgisayar ekranına yansıyan görüntüden anında silebilen bir yazılıma imza attı. Ilmenau Üniversitesinde geliştirilen yeni yazılım sayesinde, bir yandan dokunmatik ekranlı bir bilgisayarın kamerasıyla çekim yapılırken, diğer yandan görüntüde yer alması istenmeyen herhangi bir nesne işaretlenerek anında ortadan kaldırılabiliyor.

Read More

3D PC’ler 3D eğlenceyi eve getiriyor

Avatar, Alice Harikalar Diyarında ve Titanların Savaşı gibi son dönemlerin çok karlı filmleri ile tüketicilerin 3D filmlerin sunduğu yeni görsel deneyim. Videolardan fotoğraflara ve etkileşimli oyunlara kadar 3D içeriğin yaygınlaşmasıyla, kullanıcılar bu 3D deneyimi nasıl eve taşıyacakları sorusuyla karşı karşıya kaldılar. Bazıları bir 3D televizyonun getireceği görsellik deneyimiyle ilgilenirken bazıları da bilgisayarları aracılığıyla bunu yaşamak istiyor. NVIDIA, Alienware, Asus, Dell, Microsoft, Toshiba gibi üreticilerin oluşturduğu 3D ortaklar ekosistemi ise yeni bir bilgisayar kategorisi yarattı: “3D PC”

Read More

Apple resmen Türk oldu!

Yıllardır distribütörler üzerinden Türkiye’de satış yapan Apple, Türkiye’de şirket kurdu! Şimdi gözler ayrıntılarda Yıllardır Türkiye’ye geleceği konuşulan fakat bir türlü beklenen adımı atmayan Apple, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız Türkiye pazarına kendi ismiyle giriş yaptı. Dünyanın en büyük teknoloji ve tüketici elektroniği şirketi olarak kabul edilen Apple, 28 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’na ticaret sicil kaydını yaptırırken, 4 Mayıs 2010 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde de Türkiye’de resmen şirket kurduğunu ilan etti. Kurulan şirketin ismi ise Apple Teknoloji Çözümleri Limited Şirketi oldu.

Read More