Beyin gücüyle hareket eden mekanik kol

ABD’de yürütülen çalışmada, bir maymun, beyin gücünü kullanarak mekanik kolu hareket ettirmeyi başardı. Uzmanlar, yakın gelecekte sistemi insan üzerinde denemeye hazırlanıyor.

Beyin gücüyle bir organı hareket ettirmek mümkün mü? Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Brown Üniversitesi’nde yürütülen son araştırmaya göre bu mümkün.

sen düşün, robot kol çalışsınBilim dünyasını heyecanlandıran çalışmada, beynine çip takılan bir maymun, beyin dalgaları yardımıyla bağlı olduğu mekanik kolu çalıştırmayı başardı.

Sistem, şöyle çalışıyor: Beynin hareket merkezindeki motor kortekse yerleştirilen çip, nöronların titreşimlerini topluyor. Titreşimler, kablolar yardımıyla bilgisayara aktarılıyor. Bilgisayar, titreşimlerin şiddetine göre maymunun beyniyle gönderdiği komutu belirliyor. Komut, mekanik kol sistemini harekete geçiriyor,,,, böylece beyin gücüyle hareket sağlanmış oluyor.

Çalışmanın, merkezi sinir sisteminde engeli olan kişilerin kollarını hareket ettirmesiyle sonuçlanacak bir dönemin başlangıcı olması bekleniyor.

Bilimadamaları göre ileride felç geçiren bir hastanın, kol desteğiyle bir bardağı alıp, ağzına görürüp suyu içebilmesi sağlayanabilecek. üstelik bunu kendi gücünü kullanarak yapacak. sadece düşünerek.

Kaynak: ntv – video link

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment