ABD’nin internet tasarısına Vikipedi’den rest

İnternetin en geniş kaynak sitelerinden Vikipedi, Amerikan kongresinde değerlendirilen korsanlıkla mücadele yasa tasarısını protesto etmek için yarın İngilizce versiyonunu yayımlamayacak.

İçeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kar amacı gütmeyen ücretsiz ansiklopedi olan Vikipedi, yasa tasarısını protesto için 24 saat yayın yapmayacak.

Sitenin kurucusu Vikimedya Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “tasarının geçmesi halinde bu yasanın özgür ve açık internete zarar vereceği ve ABD’deki uluslararası internet sitelerinin sansürlenmesi için yeni araçlar ortaya çıkaracağı” belirtildi.

wikipedia - özgür ansiklopedi

Temsilciler Meclisi’ndeki “Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası” ve Senato’da tartışılan “Entelektüel Mülkiyetin Korunması Yasası” deniz aşırı ülkelerde Amerikan mallarının korsanlarının satılmasını engellemeyi amaçlıyor.

Film ve müzik endüstrisi tasarıyı destekleyen gruplar arasında yer alıyor. Google, Yahoo, Twitter, eBay, AOL gibi teknoloji şirketleri ise tasarıya karşı çıkıyor.

http://wikimediafoundation.org/wiki/English_Wikipedia_anti-SOPA_blackout
Haber7 – aa

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment