ABD’den, asker kaybını önleyecek robot

“MQ-8B Fire Scout” adı verilen insansız helikopter ile animasyon karakteri “Wall-E”ye benzeyen kara robotu “Pakbot”, Amerikan ordusunun, hiç uyumayan ve kan kaybetmeyen yeni savaşçıları bir an önce bünyesine katma çalışmaları çerçevesinde, üste düzenlenen bir gösteriyle tanıtıldı.

Şu ana kadar herhangi bir operasyonda faydalanılmayan helikopterin, uyuşturucuyla mücadeleye destek amacıyla bu yıl sonlarına doğru kullanılmasının planlandığı, helikopterin, Büyük Okyanus’taki USS McInerney firkateyninden kontrol edileceği belirtildi.

robotDüşman mevzilerinin aranmasında kullanılan “Pakbot” robotlarının ise paletleri sayesinde engebeli arazilerde rahatça hareket edebildiği, güvenli bir uzaklıktan kontrol edebilen askerin yönlendirmesiyle, mekanik kolu sayesinde patlayıcıları etkisiz hale getirebildiği kaydedildi.

Uluslararası basında çıkan haberlerde, Irak ve Afganistan’da halihazırda kullanılan kara robotlarının çok daha hafif modelinin üretildiği, sırtta, robota göre hazırlanmış çantaların içinde taşınmasının mümkün olduğu ifade edildi.

Maryland’deki üste yapılan gösterinin, Amerikan ordusunu yeni bir çağa hazırlayan savunma sanayisi firmaları ve Amerikan donanmasının ortaklığında düzenlendiği belirtildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)

ilgili konular

Leave a Comment