Yozgat kent rehberi reklam ver
Yozgat yemekleri; testi kebabý, arabaþý

Reklamlar

Tarihi ve Turistik Yerler

Tarihi ve Turistik Yerler
Çapanoğlu Camii
1779 yılında Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesi ile birlikte Yozgat'ın sembolü durumundadır. Yapı kubbeyle örtülü 3 bölmeli, son cemaat yeri ile tek kubbeli ana mekandan oluşmaktadır. 1794 yılında Süleyman Bey bunun önüne benzer planda ikinci bir mekan ekletmiştir. Daha sonra en dışa geniş bir giriş revağı eklenmiştir. Arka arkaya dizilmiş bu yapılar yakın zamana değin Geç Dönem Osmanlı resim sanatının özgün örnekleriyle bezenliyken yapılan onarımlarla resimlerin çoğu yok olmuş yada değişmiştir. Ana mekanda mahvildekiler dışında büyük ölçüde özgünlüğünü yitirmiş, mahvilin ikinci katında yan kubbelerde yeşil, al, mavi ve sarının kullanıldığı çeşitli çiçek, yaprak ve meyve resimleri yer alır.

Saat Kulesi
1908 yılında Şakir Usta tarafından yapılmıştır. Şehrin orta yerinde kurulmuş, kare prizma şeklinde uzun bir kuledir. Enine silmelerle altı kata bölünen kulenin üst kısmı şerefe gibi bir terasla çevrilidir. En üst kısımda çan şeklinde bir külah vardır. Saat çanı 250 kilogram ağırlığında olup, her yarım ve tam saatte isabetli olarak vurur. Kuleye çıkış kuzeyden, yuvarlak kemerli kapıdan olur. Şerefeli kısmın altında 3 kat aşağı doğru, her katta küçük yuvarlak kemerli bir pencere bulunur.

Çamlık Milli Parkı
Yozgat'ın 265 hektarlık çamlığı 1985 yılında Yüksek İcra Vekilleri Heyetinin kararıyla Milli Park haline getirilmiştir. Bakanlar kurulu kararıyla kullanma ve irtifa hakkı Orman Genel Müdürlüğü'ne verilmiştir.
Şehrin hemen 2 kilometre güneyinde yer alan Çamlık Milli Parkı güzel bir dinlenme ve eğlenme yeridir. İçerisinde bulunan çam çeşidinin bir benzerinin sadece Kafkaslarda olduğu bilim adamlarınca tespit edilmiştir. Yozgat'a 2 kilometrelik bir asfalt yolla bağlanır. İçerisinde 3 yıldızlı bir otel mevcuttur. Ayrıca İl Özel İdaresince yaptırılan gazino ve restoran, kamp yerleri, çocuk oyun parkı, soğuk çeşmeleri, temiz havası ve bitki örtüsüyle görülmeye değer bir yerdir.

Başçavuş Camii
1800-1801 yıllarında Çapanoğlu Süleyman Bey'in Başçavuşu Halil Ağa tarafından yaptırılmıştır. Caminin iç mekanı kare planlıdır. Kırma çatılı, taş ve tuğla karışımı kargir bir yapı olan caminin kuzeybatısına yapışık yuvarlak gövdeli minaresi ile büyük bir avlusu vardır. Batı tarafı hazire olarak kullanılmıştır. Caminin mihrabı tezniyatsız olup mihrabın üzerinde aynı seviyede devam eden ağaçtan oyma stilize dal ve çiçek motifleri yer alır. Güney cephede ve tavana yakın yerlerde sivri nal kemerli alçı işleri ve renkli camlarla bezeli pencereler mevcuttur. Tavan örneği çok nadir görülen çıkma rozet, stilize edilmiş nebatad ve kafes motiflerinden oluşan göbek motifleri, ahşap oymadan ibaret bir süslemeyle bezelidir. Duvarlar gül ve diğer çiçek motifleriyle süslüdür.

Kayyumzade Demirci Ali Efendi Camii
1804 yılında Cevheri Ali Efendi tarafından yaptırıldığı yazıtından anlaşılmaktadır. Kırma çatılı son cemaat yeri olan haremin birleştiği kuzeydoğu köşesinde, çokgen minaresi olan, geniş avlu içinde kurulmuş yapıya kuzeydeki tek kapıdan girilir. Avlunun doğu iç duvarında iki ağaç direk üzerine oturan ufak bir revaklı kısmı vardır. Bu bölümün güneyine bir medrese yapılmış ve uzun süre bu amaçla kullanılmıştır. Caminin mahvil galerinde ahşap oyma bitkisel ve geometrik motifler, kemerlerde ise barok tarzda kalem işleri vardır. Kare biçimli tavan göbeği geometrik motiflerle bezelidir.

Cevheri Ali Efendi Camii
Yazıtına göre 1788 yılında Çapanoğulları döneminde Cevheri (Cevahir) Ali Efendi tarafından Hacı Mehmet Ağa adına yaptırılmıştır. Cami kareye yakın dikdörtgen bir plan üzerine kurulmuş, düz ahşap tavanlıdır. Yapıyı çevreleyen sarı kesme taştan yapılmış avlu duvarı vardır. Caminin kuzeydoğusunda yapışık, kare kaide üzerine oturan armudi iri topuklu, çokgen gövdeli, beyaz kesme taştan yapılmış minaresi, kemerli profillerle genişleyen şerefe ve kurşun kaplamalı külahı ilgi çekicidir. Mahfilin orta kısmı balkon gibi güneye doğru çıkıntı yapar. Revaklı bölümün içinde bir lahit yer alır.

Kızıltepe Köyü Camii
Yazıtına göre 1816-1817 tarihinde Halil Ağa'nın karısı Ayşe Hanım tarafından yaptırılmıştır.

Osmanpaşa Türbesi
Merkez ilçe Osmanpaşa kasabasındadır. Camiye bitişik, kubbeli, kubik, moloz taş yapıdadır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapı içindeki sandukadan 1240'tan sonra yapıldığı anlaşılmaktadır. Türbeye güneydeki yuvarlak çift kuralı büyük bir kapıdan girilir. Yapı içerisinde 4 sanduka vardır. En eski sanduka Emir Sultan Şeref'ud din İsmail bin Muhammed'e aittir. Yapı içinde ve dışında hiçbir süsleme yoktur.

Görpeli Türbesi
Merkez ilçenin Görpeli köyündedir. Türbenin yanında bir çeşme mahzeni bulunmaktadır.

Karabıyık Köprüsü
Yozgat-Şefaatli köyünün 38. kilometresinde Kanak Suyu üzerinde kurulmuştur. Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır seferine giderken (1516) yaptırılmıştır. Ayaklar üzerinde oturan üç sivri kemerli, iki alçak mahmuzlu, 60 santimetre yüksekliğindeki korkuluk duvarı ile uçlarda ve ortada baba taşları olan, beyaz kesme taştan yapılmış bir köprüdür. 54 metre boyunda, 4.5 metre eninde olan köprünün ortasına doğru bir harpuşluk fark edilir.

Çadır Höyük
Sorgun ilçesi Peyniryemez köyü sınırları içerisinde bulunan höyük üzerinde kalkolitik, Eski Tunç Çağı tarihlerine ait eserler kazılar vasıtasıyla ele geçirilmiş olup halen Prof. Dr. Ronald Gurney başkanlığındaki bir ekip tarafından bilimsel kazı çalışmaları devam etmektedir.

Mercimek Tepe
Yozgat merkez ilçe Esentepe Mevkiinde bulunan Höyük üzerinde 1986-1991 yılları arasında aralıklarla Yozgat Müze Müdürlüğünce kurtarma kazıları yapılmış ve bu kazılar sonucunda Höyükte M.Ö 3000-2000 yıllarına tarihlenen Eski Tunç Çağı eserleri veren tabakalarda çalışılmıştır. Ele geçen eserler arasında pişmiş topraktan yapılmış mutfak, yiyecek-içeçek eşyaları, kadın süs eşyaları, ağırşak ve küp mezarlar çıkarılmıştır.

24.12.2007. 03:04


Yorumlar


mine / 22.03.2011. 20:37 - xx

çok güzel bir site olmuş.


MERT / 13.05.2011. 18:32 - xx

ÇOK GÜZEL


atik / 27.05.2011. 13:12 - xx

yozgat delikanlilarin ve adam gibi adamlarin adresidir

<< İlk < Önceki [3 / 3] Sonraki > Son >>

Yorum yazın

* = doldurulması zorunlu alanlar

:

:

:

:

:

:


5 plus 8 minus 1 =

ip : 54.81.79.128

Yozgat kent rehberi reklam ver
ziza.net facebook ziza.net twitter
testi kebabý Yozgat kent rehberi reklam Yozgat kent rehberi reklam ver
Yozgat kent rehberi reklam ver
menu